Business

Roland-Garros: Order of play with Naomi Osaka, Dominic Thiem and Dan Evans in action | Tennis News


Quadruple Grand Slam champion Naomi Osaka is the first on the court Philippe Chatrier as the French Open in Paris starts; Former runner-up Dominic Thiem and Britain’s No.1 Dan Evans are also in action on opening day

Last updated: 05/30/21 08:02 AM

Philippe Chatrier court will see more spectators watching the action at Roland Garros this year

Order of play for the first day of the French Open at Roland Garros with quadruple Grand Slam champion Naomi Osaka in action with Dominic Thiem and Briton Dan Evans.

(All local hours, +1 hour BST)

Cour Philippe Chatrier

11h00: Patricia Maria Tig (Rom) against (2) Naomi Osaka (Jpn), Pablo Andujar (Spa) against (4) Dominic Thiem (Aut), (15) Victoria Azarenka (Blr) against Svetlana Kuznetsova (Rus), (5 ) Stefanos Tsitsipas (Gre) v Jeremy Chardy (Fra)

Suzanne Lenglen Court

11h00: (27) Fabio Fognini (Ita) against Gregoire Barrere (Fra), Greet Minnen (Bel) against (11) Petra Kvitova (Cze), Ana Konjuh (Cro) against (3) Aryna Sabalenka (Blr), (6) Alexander Zverev (Germany) vs. Oscar Otte (Germany)

Cour Simonne Mathieu

11h00: Clara Burel (Fra) against Danka Kovinic (Mne), Marton Fucsovics (Hun) against Gilles Simon (Fra), Corentin Moutet (Fra) against Laslo Djere (Ser), Oceane Dodin (Fra) against (23) Madison Clés ( United States)

Courtyard 6

11:00 a.m .: (33) Paula Badosa Gibert (Spa) v Lauren Davis (United States), Miomir Kecmanovic (Ser) v (25) Dan Evans (Gbr), Nao Hibino (Jpn) against Nina Stojanovic (Ser), Alejandro Davidovich Fokina (Spa) against Mikhail Kukushkin (Kaz)

Court 7

11h00: Kateryna Kozlova (Ukr) vs Ajla Tomljanovic (Aus), Mario Vilella Martinez (Spa) against (11) Roberto Bautista Agut (Spa), (16) Grigor Dimitrov (Bul) against Marcos Giron (USA), Diane Parry (Fra ) against Aliaksandra Sasnovich (Blr)

Courtyard 8

11h00: Elisabetta Cocciaretto (Ita) against Ana Bogdan (Rom), Yannick Hanfmann (Ger) against Henri Laaksonen (Swi), Emil Ruusuvuori (End) against MacKenzie McDonald (USA), Leylah Annie Fernandez (Can) against Anastasia Potapova (Russia)

Courtyard 9

11h00: Egor Gerasimov (Blr) against Enzo Couacaud (Fra), (23) Karen Khachanov (Rus) against Jiri Vesely (Cze), Elena Vesnina (Rus) against Olga Govortsova (Blr), Amanda Anisimova (USA) against (29) Veronika Kudermetova (Rus)

Courtyard 12

11h00: Danielle Collins (USA) v Xiyu Wang (Chn), (31) Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) v Christina McHale (USA), Juan Ignacio Londero (Arg) v (22) Christian Garin (Chi), Roman Safiullin (Rus) vs. Carlos Taberner (Spa)

Courtyard 13

11h00: Norbert Gombos (Svk) v (12) Pablo Carreno-Busta (Spa), Guido Pella (Arg) v Daniel Elahi Galan (Col), Clara Tauson (Den) v Ekaterine Gorgodze (Geo), Marie Bouzkova (Cze) against Katerina Siniakova (Czechia)

Courtyard 14

11h00: Anhelina Kalinina (Ukr) v (26) Angelique Kerber (Ger), (21) Elena Rybakina (Kaz) v Elsa Jacquemot (Fra), Kei Nishikori (Jpn) v Alessandro Giannessi (Ita), Botic van de Zandschulp (Ned ) against (19) Hubert Hurkacz (Pol)

Don’t forget to follow us on skysports.com/tennis, our Twitter account @skysportstennis & Sky Sports – on the go! Available for download now on – iPhone & iPad and Android





Source link

Back to top button